Farsang
A Farsang a vízkereszttől hamvazószerdáig tartó hosszú, vidám, télbúcsúztató időszak. Az óvodában igen mozgalmas hetek ezek. Beszélgethetünk a farsangi régi szokásokról, megnézhetjük az előző évek Farsangjait fotókon, videón; jelmezeket tervezhetünk, munkáinkkal feldíszítjük a csoportszobát, énekelünk, táncolunk, verselünk...
Játszhatunk karneválost, cirkuszost, seprűs táncokat járhatunk, játszhatunk a lufikkal, bohócmutatványokkal készülhetünk, előkerülhetnek a lakodalmas játékok is, valamint kiszebábot is készíthetünk...
Díszítéshez ötletek Farsangra:
- faliújságra a lila sapkás bohóc a lufikkal
- ajtón vidám belépő lehet a labdás bohóc
- a termekben kis bohócok leshetnek minket
- gyerekmunkák álarcokkal, szemüvegekkel, szerpentinnel, füzérekkel...
Egy kis ügyességi játék: dobd a bohóc szájába a labdát!
Farsangi projekt - netes kincs
Farsangi vidám versenyek
- Pingpong labda a két homlok közé, zenére kell táncolni. Amelyik páros tovább bírja, és nem ejti le a labdát, az a nyertes.
- Kacsatánc: Először csak a gyerekek, majd hívják a szülőket is. Remek hangulat kerekedhet.
- Zokni párosító verseny: A zoknikat bekérni a szülőktől (sok pár kell hozzá). Mindenki a saját gyerekével alkot párt. Elfordulnak, és mi szétszórjuk a zoknikat. Tapsra indulhat a párgyűjtés.
- Seprűtáncoltatás: Szintén saját gyerekkel párban, és a zene indítására rövid tánc után tovább kell adni a seprűt. Akiknél a zene leállításakor van a seprű, kiáll.
- Újságpapírból készítünk csomagot. Minden egyes rétegbe teszünk egy cetlit, amin feladatok vannak. Pl. féllábon szökdelj végig a termen, mondj egy piros gyümölcs nevet stb. A gyerekek körben ülnek, a csomag megy kézről-kézre, miközben szól a zene. Ha megáll a zene, akinek a kezében van a csomag, az bonthatja le a következő réteget és végezheti el a feladatot. Ha nem sikerül neki, zálogot ad.
- Széköltöztető játék: Óvodai széket kell felöltöztetniük pl. zoknit húzni rá, erre cipőt adni, pulóvert ráhúzni stb. Aki mindet ráadta, az nyer.
- Farkat akar a csacsi: hungarocellből egy csacsit készíteni, papírból külön egy farkat. A játékosnak bekötjük a szemét és így kell neki felszúrni a farkat a csacsira. Sokat nevetnek rajta, főleg ha pl. az orrára kerül a farka
- Székfoglaló játék: Zenére körbejárják a székeket, ha elhallgat a zene, le kell arra ülni, amelyik szék előtt vagy. Mindig eggyel kevesebb a szék, mint a gyerek. Aki nem talált helyet, kiesik és egy széket elveszünk. Addig megy a játék, míg egy ember marad.
- Vízhordó játék: egy kanálban vizet vinni kis távolságra.
- Pingvinek a jégtáblán: Jégen utazó pingvinek vagyunk. Igen ám, de a jégtábla olvadni kezd! A játék célja, hogy igyekezzenek a gyerekek minél kisebb lepedőn megállni úgy – akár csak egy pillanatra is – hogy nem ér le a lábuk.
- Tyúk-ütés: Egy piros kis fazekat lefordítunk a szőnyegen, két gyereknek bekötjük a szemét és adunk egy fakanalat a kezébe. Az nyer, aki a fakanállal megtalálja a fazekat és ráüt.
- Lufiterelgetés: lufit kell fakanállal terelgetni, aki elsőnek ér a célba az nyer.
- Puding-etetés: Pudingot vagy tejszínhabot teszünk kis poharakba és bekötjük az egyik gyerek szemét, ő fogja megetetni a másik gyereket. Az nyer, akinek elsőnek fogy el a pudingja.
- Célba dobás: Célba dobó verseny, aki többet dob a célba az nyer. Papírtányérból készült oroszlánfej nyitott szája, ahová be kell találni az „eleséggel”, ami pici rongylabda.
- Szörpivó verseny: Poharakba egyforma mennyiségű szörpöt, üdítőt teszünk, szívószállal kell meginni, az nyer, aki elsőnek issza meg.
- Borsószemeket gombostűvel szedjünk fel kis tálkákba, adott időre, vagy villával.
- Gumicukorevő verseny: 2-3 szem gumicukrot teszünk a tányérokra, rá tejszínhabot. Az nyer, aki elsőként eszi meg a gumicukrokat, a kezeket nem használhatják.
- Páros táncverseny: 1-1 lábukat összekötjük, aki nem esik el az nyer.
- Fánkevő verseny: hátratett kézzel kell a fánkot minél előbb megenni. VAGY fánkevés másképp: bekötjük egy gyerek szemét, egy másik pedig finom illatú fánkot húz az orra előtt, így vezeti, a bekötött szeműnek utána kell mennie. A többi gyerek sorfalat áll, hogy a helyes úton tartsa, a testükkel képeznek akadályt.
Farsang az óvodában - versek jelmezekhez
Nagycsoportosok farsangi műsora
Csöröge- vagy forgácsfánk recept
Hozzávalók:
30 dkg liszt,
5 evőkanál vaj,
4 evőkanál porcukor,
5 tojássárgája,
3 dl tejföl,
0,5 dl rum,
1 mokkáskanál só
Elkészítés:
A megszitált liszttel a vajat gyúródeszkán elmorzsoljuk, hozzáadjuk az 5 tojássárgáját, a cukrot, a rumot, a tejfölt és a sót. Összegyúrjuk, cipót formálunk belőle, és 30 percig pihentetjük.
Utána fél centiméter vastagságúra kinyújtjuk, majd összegyúrjuk (ezt a műveletet háromszor megismételjük), végül a vékony lapból derelyevágóval 10x5 cm-es téglalapokat vágunk, majd ezeken a téglalapokon 2-3 vékony vágást végzünk úgy, hogy a téglalap két vége és a széle érintetlen maradjon.
Forró, bő zsírban a tészta mindkét oldalát aranysárgára sütjük, és a zsírt lecsepegtetjük róla (vagy papírszalvétára szedve itatjuk le róla). Vaníliás cukorral meghintve, baracklekvárral tálaljuk.
Elkészítés ideje: 90perc
Dalok óvodásoknak februárra, farsangi időszakra:
- Itt a farsang
- Ácsorogjunk, bácsorogjunk
- Országúton nagy a hó
- Cirmos cica, haj
- Bújj, bújj, itt megyek
- Cifra palota
- Mondok egyet Elemér
- Éliás, Tóbiás
- Csivirítem, csavarítom
- Árkott ugrott
- Bumm, bumm, Brúnó
- Ennek a kislánynak
- Hegedül a kisegér
- Itt a farsang
- Csizmám kopogó
- Járjunk táncot
- Egy kis malac
- Egy boszorka van
- Virágéknál ég a világ
- Mackó, mackó, ugorjál
- Jön a tavasz, megy a tél
- ZH: Vivaldi – Tél (1. Tétel); Csajkovszkij – Diótörő (Hópelyhek tánca); Legyetek jók, ha tudtok; Cickom, cickom; Szállongó szél; Száraz tónak; Hej, igazítsad; Azért varrták; Hopp, Juliska, Még azt mondják, A karádi faluvégén, Csendülj, pendülj
- Tanítsunk egyszerűbb tánclépéseket!
Vizuális tevékenységek lehetnek:
- Farsangi álarc festése szivacsnyomdával vagy ecsettel - díszíthetjük vele a termünket
- Bohóc összeállítása testrészekből
- Farsangi szemüvegek díszítése konfettivel, csillagokkal…
- Álarc készítése papírtányérból
- Álarc vagy szemüveg készítése tűszurkával
- Bohóc készítése anyagdarabokból (sapka, nyakkendő), fonaldarabkákból (haj)...
- A legmagasabb és legkisebb gyerek körberajzolása, majd a két forma kifestése bohócruhás gyerekekként közös munkával
- Csörgő, zörgő, zajkeltő hangszerek készítése a télbúcsúztatáshoz
- Készíthetünk színes gyurmából bohócot vagy hajtogatással
- Festékfújással színezhetünk bohócformát, majd hurkapálcikára ragaszthatjuk
- Készíthetünk különböző nagyságú, formájú színes füzéreket, láncokat, amiket kirakhatunk a termünkben
- Bohócruhára ismétlődő mintájú díszek nyomdázása
- Legyező hajtogatása
- Fűzések
- Farsangi szalagok hajtogatása
- Díszítés síkmértani formákkal
Mesék:
Farsang környékén keressünk vidám meséket a gyerekeknek:
- A nyúl és a sündisznó
- Benedek Elek: Mackó úr meg Ordas koma
- A farkas, a róka, a nyúl meg a varjú
- Az egerecske
- A süket, a vak és a kopasz
- A bolondos legény
- Kolontos Palkó
- Kolozsvári Granpierre Emil: Bolondos mese
- Zelk Zoltán: Erdei mulatság
- Horváth Zsuzsanna: Farsang az erdőben
- A vajaspánkó
Füzesi Zsuzsa - Bohóckodó
Farsangi feladatlapok
Kézműves ötletek
Télűzés
A téltemetés, télűzés is régi hagyomány, melyet az óvodába is bevihetünk. Mesélhetünk a gyerekeknek a zajos mulatságokról, a búsójárásról. Készíthetünk hangszereket saját kezűleg:
- trombitát anyósnyelvra ragasztott A/%-ös kartonból kivágott, díszített papírból
- csörgőket pl. gurigát bevonunk papírral, tetszés szerint díszítjük, lezárás előtt rizst, aprótésztát, szárított borsót teszünk bele. Akár szalagokkal is díszíthetjük
- papírcsattogtatót is csinálhatunk: színes papírokat harmonikaszerűen meghajtogatunk, összeragasztjuk, fogót készítünk (egy másik papírral jól körbetekerjük a végét). Ha rácsapunk vele a kezünkre, csattogó hangot ad.
Sok óvodában kiszebábot is készítenek, egy csúf banyát - zsákot, harisnyát tömnek ki szalmával, természetes anyagokkal, kendőt kötnek rá, felöltöztetik, megtáncoltatják, majd zajos, hangszeres kísérettel elégetik vagy a folyóban leúsztatják. Égetéskor természetese a tűzgyújtás biztonságos szabályaira feltétlenül ügyelni!
Haj ki, kisze, kiszőce
a másik határba.
Gyere be, sódar
a mi kis kamránkba!
Kivisszük a betegséget,
behozzuk az egészséget,
haj ki kisze, haj!
Kelj, kelj, kikelet,
seprűzd ki a hideget!
Ereszd be a meleget,
dideregtünk eleget!